غول‌های تحت حمایت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حال گسترش هستند و بازارهایی مانند فین‌تک، وسایل نقلیه‌ی الکتریکی و مراقبت‌های بهداشتی را متحول می‌کنند.

بسیاری از انواع تراکنش‌های مالی شخصی که قبلا گران، دست‌وپاگیر یا کاملا غیرممکن بودند، اکنون می‌توانند با چند ضربه روی تلفن ما تکمیل شوند. مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان می‌توانند با وام‌های نقطه فروش از طریق Affirm و Klarna «الان بخر، بعدا پرداخت کن»، با استفاده از Toss نقل و انتقالات همتا به همتا انجام دهند، با استفاده از Remitly، Payoneer، یا Airwallex پول ارسال کنند و حساب‌های مالی را یکپارچه کنند – همه با هزینه‌ی کم. و این‌ها تنها تعدادی از نوآوری‌های تغییردهنده‌ی بازی‌ای هستند که چشم سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند. بر اساس تجزیه و تحلیل PwC با استفاده از داده‌های PitchBook Data Inc، شرکت یونیکورن متخصص در پرداخت، ۱۲ میلیارد دلار سرمایه‌ی خطرپذیر در طول شش ماه اول سال ۲۰۲۱ جذب کرده‌اند – این میزان دو برابر مبلغی است که توسط آن گروه در کل سال ۲۰۲۰ جمع‌آوری شده و بیش از سه برابر کل سال ۲۰۱۹ است.

افزایش تعداد یونیکورن‌ها از ۱۶۵ به ۷۴۳ طی ۵ سال

افزایش سرمایه‌گذاری فین‌تک نمونه‌ای از حجم بی‌سابقه‌ی سرمایه‌ای است که به سمت تک‌شاخ‌ها سرازیر می‌شود – تک‌شاخ یا یونیکورن یعنی شرکت‌هایی که به‌عنوان شرکت‌های دارای مالکیت خصوصی و دارای پشتوانه‌ی VC با ارزش ۱ میلیارد دلار یا بیشتر تعریف می‌شوند – که به نوبه‌ی خود با نرخی که قبلا دیده‌نشده افزایش می‌یابند. اگر سال ۱۹۹۹ سال عرضه‌ی اولیه عمومی سهام بود، زمانی که شرکت‌هایی که به سهام عمومی تبدیل شدند رکورد ۶۹.۲ میلیارد دلار را جمع آوری کردند، دهه‌ی ۲۰۲۰ آغازگر دوره‌ای از نوآوری بیش از حد است که همه‌گیری کرونا فقط به آن سرعت بخشیده است. در شش ماه اول سال ۲۰۲۱، ۴۰۴ مگا راند (که در آن‌ها ۱۰۰ میلیون دلار یا بیشتر جمع‌آوری می‌شود) وجود داشت که مجموعا ۱۳۴ میلیارد دلار در تامین مالی قبل از عرضه اولیه عمومی شرکت داشت. و تصویر بزرگ به همان اندازه چشمگیر است: در آغاز سال ۲۰۱۶، ۱۶۵ تک شاخ وجود داشت، و تا اواسط سال ۲۰۲۱، ۷۴۳ تا، افزایش ۳۵۰ درصدی در این زمینه وجود داشت. در پنج سال و نیم، تعداد تک شاخ ها از ۱۶۵ به ۷۴۳ افزایش یافت.

شرکت‌های امروزی، فناوری معمولی گذشته نیستند که مقیاس آن ۲۰ سال طول بکشد. بسیاری از نوآوری‌های یونیکورن‌ها طی سه تا پنج سال به‌طور کامل محقق خواهند شد. البته، تاریخ نشان داده است که برخی از یونیکورن‌ها دچار تزلزل خواهند شد، و طبیعی است که مراقب ارزش‌گذاری‌های بالای امروزی باشیم. اما تک‌شاخ‌ها اغلب به موقعیت خود دست یافته‌اند زیرا موقعیت‌های محکمی را در بازارهایی به دست آورده‌اند که به‌سرعت در حال رشد هستند یا پتانسیل رشد سریع در آینده‌ی نزدیک را دارند – و به‌طور فعال در حال تغییر رفتار مصرف‌کننده در زمینه‌هایی مانند پرداخت‌ها، وسایل نقلیه الکتریکی، صنعت دلیوری، بهداشت از راه دور و متاورس هستند. با توجه به حجم عظیم شرکت‌ها و سرمایه‌ی در قلمرو یونیکورن‌ها، رهبران باید بتوانند سیگنال را از نویز جدا کنند. آن‌ها باید همراه و در میان تک‌شاخ‌ها زندگی کنند و در کنار آن‌ها متحول شوند.

تک‌شاخ اینجا، تک‌شاخ آنجا، تک‌شاخ همه‌جا

با فرصت‌های زیاد (و تبلیغات)، اولین و حیاتی‌ترین کار، تعیین نوآوری‌هایی است که در حال گسترش هستند و باید در رادار رهبران قرار بگیرند. این هدف پشتوانه‌ی تجزیه و تحلیل اخیر PwC از سرمایه‌ی خطرپذیر مرحله‌ی آخر در پنج سال گذشته است. ما شرکت‌هایی را که بین ۱ ژانویه ۲۰۱۶ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ به وضعیت تک‌شاخ دست یافته‌اند، تجزیه و تحلیل کردیم و تصویری از ویژگی‌های کلیدی آن‌ها ایجاد کردیم. در مجموع، در آن دوره، ۸۶۹ شرکت به مرز یک میلیارد دلار رسیدند. این نقطه عطفی است که زمانی بسیار دشوار و نادر بود. برای مقایسه، Crunchbase گزارش می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰، تنها ۱۴ شرکت تک شاخ شدند. یونیکورن‌ها در دوره‌ی مطالعه ما ۵۶۵ میلیارد دلار سرمایه جذب کردند که ۳۷ درصد از کل این مبلغ به ۵۲ دکاکورن می‌رسد (دکاکورن شرکتی است که ارزش‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری را به دست آورده است).

منبع: Living in a world of unicorns

در لینکدین فعال هستیم: